Informacja na temat wydawania zaświadczeń czy grunt niestanowiący własności Skarbu Państwa objęty jest uproszonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej wydaną na podstawie inwentaryzacji stanu las25.07.2016

Informacja na temat wydawania zaświadczeń czy grunt niestanowiący własności Skarbu Państwa objęty jest uproszonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej wydaną na podstawie inwentaryzacji stanu las

25.07.2016

INFORMACJA

Wydawanie zaświadczeń czy grunt niestanowiący własności Skarbu Państwa objęty jest uproszonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej wydaną na podstawie inwentaryzacji stanu lasu

W związku z nowelizacją ustawy o lasach, zgodnie z art. 37 a starosta wydaje zaświadczenia, czy grunt niestanowiący własności Skarbu Państwa objęty jest uproszonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej wydaną na podstawie inwentaryzacji stanu lasu:

„Art.  37a. [Prawo pierwokupu i prawo nabycia lasu lub gruntu przeznaczonego do zalesienia]
1. W przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, niestanowiącego własności Skarbu Państwa gruntu:
1) oznaczonego jako las w ewidencji gruntów i budynków lub
2) przeznaczonego do zalesienia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, lub
3) o którym mowa w art. 3, objętego uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3
- Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługuje z mocy prawa prawo pierwokupu tego gruntu.
2. Jeżeli nabycie gruntu, o którym mowa w ust. 1, następuje w wyniku:
1) zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży lub
2) jednostronnej czynności prawnej
- Lasy Państwowe reprezentujące Skarb Państwa mogą złożyć oświadczenie o nabyciu tego gruntu za zapłatą równowartości pieniężnej.

4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się:
 1) jeżeli nabywcami są:
 a) małżonek zbywcy,
 b) krewni lub powinowaci zbywcy w linii prostej bez ograniczenia stopnia,
 c) krewni lub powinowaci zbywcy w linii bocznej do trzeciego stopnia,
 d) osoba związana ze zbywcą z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli,
 e) jednostka samorządu terytorialnego,
 2) w przypadku dziedziczenia,
 3) w przypadku zbycia gospodarstwa rolnego
, o którym mowa w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 803 oraz z 2016 r. poz. 585).

5. W przypadku gdy prawo pierwokupu gruntu, o którym mowa w ust. 1, z mocy prawa przysługuje kilku podmiotom, pierwszeństwo w wykonaniu prawa pierwokupu przysługuje Lasom Państwowym.

6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w art. 10 ust. 5i ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651, 1688 i 1936 oraz z 2016 r. poz. 422)”.


W przypadku, gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest np. grunt budowlany (w tym grunt wyłączony z produkcji rolnej lub leśnej), oznaczony symbolem B w ewidencji gruntów, stosowanie art. 37 a ustawy o lasach nie jest uzasadnione. Podstawowe dokumenty, jakie sprzedawca musi przedłożyć notariuszowi to księga wieczysta i wypis z ewidencji gruntów. Gruntu budowlanego nie można objąć UPUL, ISL ani przeznaczyć do zalesienia.

metryczka


Wytworzył: Jolanta Janiszewska (25 lipca 2016)
Opublikował: Dariusz Banach (25 lipca 2016, 14:22:51)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 432