Informacja o potrzebie sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym.20.05.2008

Informacja o potrzebie sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym.

20.05.2008

Szczegółowy zakres informacji o czynnościach niezbędnych do ustalenia przez mieszkańców Powiatu Chełmińskiego, zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości.

Na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 191, poz. 1365), § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2007 r. (Dz. U. Nr 241, poz. 1770) Starosta Chełmiński, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, informuje mieszkańców Powiatu Chełmińskiego o potrzebie sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym, podając jednocześnie do publicznej wiadomości szczegółowy zakres informacji o czynnościach niezbędnych do ustalenie zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym.

1. Prowadzenie ksiąg wieczystych dla obszaru Powiatu Chełmińskiego należy do właściwości Sądu Rejonowego - V Wydział Ksiąg Wieczystych w Chełmnie, ul. Toruńska 3.

2. W celu udzielania pomocy mieszkańcom w zakresie informacji o rodzaju i sposobie działań niezbędnych do uzyskania tytułu prawnego do zajmowanych przez nich nieruchomości i ujawnienia ich praw w księgach wieczystych, utworzono punkt informacyjno-konsultacyjny, który mieści się w Starostwie Powiatowym w Chełmnie, przy ul. Słowackiego 3 (pokój nr 15), czynny od poniedziałku do piątku, we wtorki od 7:30 do 16:30 w pozostałe dni od 730 do 1515, tel.: (056) 677 24 54.

3. Rzeczywisty stan prawny nieruchomości mogą potwierdzać w szczególności takie dokumenty jak:

- akt notarialny jako przewidziana przez prawo forma dokumentu urzędowego sporządzonego przez notariusza, działającego jako osoba zaufania publicznego, w której strony dokonują określonej czynności prawnej;
- decyzje administracyjne, z których wynikają bezpośrednio zmiany w stanie prawnym nieruchomości i ograniczonych praw rzeczowych, dla których prowadzi się księgi wieczyste;
- orzeczenia sądowe prawomocne lub natychmiast wykonalne – zarówno o charakterze konstytutywnym, jak i deklaratoryjnym;
- inne dokumenty (zaświadczenia, ugody sądowe, ugody w postępowaniu administracyjnym, akty stanu cywilnego, dokumenty geodezyjne, dokumenty prywatne zawierające oświadczenie woli, mające skutki prawne w zakresie stanu prawnego nieruchomości).

4. W dziale II księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wpisuje się:
- łam 1 "Wzmianka o wniosku” – wzmianka o wniosku, o skardze na referendarza sądowego, o apelacji i o kasacji,
- łam 2 „Numer bieżący wpisu” – kolejny numer wpisu dokonanego w księdze wieczystej,
- łam 3 „Właściciel” – właściciela, współwłaściciela, wieczystego użytkownika, wieczystego współużytkownika, wysokość ich udziałów lub rodzaj współwłasności,
- łam 4 „Numer bieżący nieruchomości” – odpowiednie numery bieżące nieruchomości, kolejny numer nieruchomości zapisany w księdze wieczystej, kolejny numer gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste z dodaniem liter „Wu”, numeracje wpisów dotyczących gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste prowadzi się od początku,
- łam 5 „Podstawa nabycia” – podstawę prawną wpisu, którą stanowią w szczególności akt notarialny, decyzja administracyjna lub zaświadczenie.

Jednocześnie z wpisaniem nowego właściciela wpisy dotyczące poprzedniego właściciela w łamach 2-5 podkreśla się czerwona linią.
Jeżeli nieruchomość została oddana w trwały zarząd, uprawnionego z tytułu trwałego
zarządu wpisuje się w łamie 3, a podstawę prawną trwałego zarządu – w łamie 5.

Jednocześnie z wpisaniem nowego właściciela wpisy dotyczące poprzedniego właściciela w łamach 2-5 podkreśla się czerwoną linią.
Jeżeli nieruchomość została oddana w trwały zarząd, uprawnionego z tytułu trwałego zarządu wpisuje się w łamie 3, a podstawę prawną trwałego zarządu – w łamie 5.

5. Niezgodność między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym może zostać usunięta przez wykazanie niezgodności odpowiednimi dokumentami lub orzeczeniem sądu. W ich braku usunięcie niezgodności wymaga obalenia, w specjalnym trybie, domniemania (art. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece – tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zmianami), że prawo ujawnione w księdze wieczystej jest zgodne z rzeczywistym stanem prawnym albo że prawo wykreślone nie istnieje, w drodze procesu sądowego (art. 10 pow. ustawy o księgach wieczystych i hipotece), w którym zostanie wykazane, że niezgodność istnieje i że nieujawniony rzeczywisty stan prawny jest inny niż ujawniony w księdze. Uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym polega na doprowadzeniu jej do aktualnego stanu prawnego przez wpisanie nowego prawa, wykreślenie ujawnionego i wpisanie innego prawa bądź też sprostowanie treści wpisanego prawa. Roszczenie o uzgodnienie nie ma charakteru majątkowego i nie podlega przedawnieniu. Sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej należą do właściwości sądów rejonowych.

metryczka


Wytworzył: Beata Żebrowska (20 maja 2008)
Opublikował: Dariusz Banach (20 maja 2008, 08:59:15)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2624