Strona główna > Aktualności |
Informacja o projektach realizowanych na terenie powiatu chełmińskiego29.04.2009
Informacja o projektach realizowanych na terenie powiatu chełmińskiego
29.04.2009W okresie od grudnia 2008 r. do września 2009 r. Starostwo Powiatowe w Chełmnie realizuje na terenie powiatu chełmińskiego kolejny projekty współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Jest to partnerski projekt pod tytułem „Nauczyciel uczący się – podniesienie kwalifikacji kadr systemu oświaty z terenu byłego województwa toruńskiego w latach 2008 i 2009” w ramach Działania 9.4 Wysoko wykwalifikowane kadry sytemu oświaty Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W projekcie tym Powiat Chełmiński pełni rolę koordynatora powiatowego dla następujących partnerów objętych projektem: Gmina Chełmno, Gmina Kijewo Królewskie, Gmina Lisewo, Gmina Papowo Biskupie, Gmina Stolno, Miasto Chełmno.
Projekt polegać będzie na stworzeniu nauczycielom, w tym nauczycielom przedmiotów zawodowych, instruktorom praktycznej nauki zawodu oraz pracownikom kadr administracyjnych instytucji systemu oświaty możliwości dostosowania kwalifikacji do wymogów związanych ze zmianą kierunków kształcenia, zapotrzebowaniem na nowe kwalifikacje oraz zmieniającą się sytuacją demograficzną w systemie oświaty.
W ramach projektu przeszkolonych zostanie 170 nauczycieli i pracowników administracji. Zaplanowane do realizacji kursy są zgodne z lokalną i regionalną polityką edukacyjną oraz uwzględniają najnowsze badania potrzeb szkoleniowych kadr systemu oświaty.
Są to m.in. takie kursy, jak: Podnoszenie efektów kształcenia, Praca z uczniem zdolnym, Praca z uczniem o specyficznych potrzebach, Pozyskiwanie funduszy UE dla szkół i placówek oświatowych, Metoda projektu w egzaminach zewnętrznych potwierdzających kwalifikacje zawodowe, Bliżej matematyki – przygotowanie uczniów do obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki w 2010 r.,
Całkowita wartość przedsięwzięcia przypadająca na Powiat Chełmiński wynosi ponad 170 tys. zł, z czego 85% środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaś pozostałe stanowią środki własne koordynatora powiatowego i partnerskich jednostek.
Od maja 2009 r. będzie również realizowany projekt „Wiedząc więcej - można więcej” wspólnie z Lokalną Grupą Działania Vistula - Terra Culmensis w ramach Działania 9.5 PO KL
Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu chełmińskiego i Gminy Grudziądz do udziału w dwóch bezpłatnych specjalistycznych szkoleniach:
pierwsze szkolenie (30 godzin) obejmuje:
- podstawowe informacje na temat funkcjonowania organizacji pozarządowych,
- prowadzenie dokumentacji organizacji pozarządowych,
- możliwości pozyskiwania dofinansowania w zakresach: edukacji, wsparcia zatrudnienia, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, podnoszenia kwalifikacji zawodowych osób pracujących, inicjatyw lokalnych,
- nowoczesne fundrising, czyli pozyskiwanie środków ze źródeł prywatnych,
- ekonomia społeczna,
drugie(30 godzin):
- podstawowe zagadnienia finansowania organizacji pozarządowych,
- zasady rachunkowości i zarządzania finansami,
- rozliczenia finansowe dotacji organizacji pozarządowych,
- ograniczenia statutowe i prawne w pozyskiwaniu
dotacja jako szczególna forma finansowania organizacji pozarządowych
oraz z bezpłatnych biuletynów w wersji elektronicznej lub papierowej
Wsparcie dla organizacji pozarządowych obejmuje również przygotowywanie biuletynów promocyjno-informacyjnych nt. możliwości pozyskiwania dofinansowania ze źródeł zewnętrznych, wydawanych w formie elektronicznej i papierowej.
Zainteresowane uczestnictwem osoby proszone są o kontakt z panią Anną Wojnowską ze Starostwa Powiatowego w Chełmnie, tel. 0 56 677 24 45, email: awojnowska@powiat-chelmno.pl
Od września 2008 r. Starostwo Powiatowe w Chełmnie realizuje na terenie powiatu chełmińskiego trzy projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Pierwszy z nich to „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w roku szkolnym 2008/2009 ”
Projekt jest realizowany w ramach Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Celem projektu jest przyczynianie się do tworzenia warunków równych szans edukacyjnych i podniesienia zdolności uczniów szkół oferujących kształcenie zawodowe w województwie kujawsko-pomorskim do przyszłego zatrudnienia.
W ramach projektu uczniowie ze szkół objętych kształceniem zawodowym wdrożą w roku szkolnym 2008/2009 programy rozwojowe dostosowujące kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy poprzez:
- organizacje kursów ECDL pozwalających na uzyskanie Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL)
- wyposażenie szkół z regionu w nowoczesne materiały dydaktyczne, zapewniające wysoką jakość kształcenia.
Projekt realizują w partnerstwie wszystkie 19 powiatów województwa kujawsko-pomorskiego, 3 miasta prezydenckie (Toruń, Grudziądz, Włocławek) oraz gmina Unisław.
Drugi projekt o nazwie: „Ucz się razem z nami” jest realizowany na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie
Zapraszamy mieszkańców powiatu chełmińskiego do udziału w bezpłatnych specjalistycznych szkoleniach z zakresu:
- stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym,
- wzajemnej zgodności w rolnictwie,
- obsługi kombajnu zbożowego,
- kuchni tradycyjnej i organizacji imprez regionalnych,
- na tytuł wykwalifikowanego robotnika w zawodzie rolnik.
Zainteresowane uczestnictwem osoby proszone są o kontakt z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie – numer telefonu 56 686 21 78
Partnerzy projektu:
- Starostwo Powiatowe w Chełmnie,
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie,
- Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie,
- Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie Biuro w Grubnie,
- Powiatowy Urząd Pracy w Chełmnie.
Projekt jest realizowany w ramach Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Trzeci projekt „Ekonomia i ekologia w praktyce” został zrealizowany na terenie Zespołu Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Chełmnie w okresie od września do grudnia 2008 r.
Projekt ten obejmuje organizację edukacyjnych zajęć pozalekcyjnych z zakresu ekologii i ekonomii. Zajęcia te będą prowadzone zarówno w formie teoretycznej, jak i praktycznej. W ramach zajęć z ekonomii planowane są m.in. wyjazdy do Biura Maklerskiego, Giełdy Papierów Wartościowych, w ramach których uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z mechanizmami funkcjonowania wybranych instytucji.
W ramach zajęć z ekonomii prowadzone będą zajęć warsztatowe i laboratoryjne a uczniów czekają również wycieczki dydaktyczne polegające na zajęciach w terenie .
Celem projektu jest upowszechnienie edukacji wśród młodzieży.
Projekt jest realizowany w ramach Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
metryczka
Wytworzył: Anna Wojnowska (29 kwietnia 2009)
Opublikował: Dariusz Banach (29 kwietnia 2009, 10:02:03)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1335