PZON02

KARTA USŁUGI NR: PZON 02

Orzekanie o stopniu niepełnosprawności

PODSTAWA PRAWNA
 - art. 3 , art. 4, art. 6 i 6b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. ((t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 511.),
 - § 2 pkt 2, § 13 ust. 2, § 29, §, § 30, § 31 oraz § 32 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2015 r., poz. 1110)
 
WYMAGANE DOKUMENTY
1. Wniosek osoby zainteresowanej wydaniem orzeczenia lub jej przedstawiciela ustawowego,
Wniosek składa się w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwym dla miejsca stałego pobytu osoby zainteresowanej lub właściwym dla miejsca pobytu w przypadku osób:
 - bezdomnych;
 - przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów zdrowotnych lub rodzinnych;
 - przebywających w zakładach karnych i poprawczych;
 - przebywających w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
Miejscem stałego pobytu jest miejscowość, w której wnioskodawca zamieszkuje pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

Uwaga: W przypadku osób przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów zdrowotnych lub rodzinnych nie jest wymagane przebywanie w miejscowości, w której się nie zamieszkuje co najmniej dwa miesiące, ale przebywanie poza miejscowością w której się zamieszkuje ponad dwa miesiące – znaczenie ma zatem okres przebywania poza miejscowością w której się zamieszkuje oraz fakt przebywania przez cały ten okres ze względów zdrowotnych lub rodzinnych. Ciężar dowodu w zakresie długości okresu przebywania poza miejscem stałego pobytu oraz przyczyn tego przebywania obciąża wnioskodawcę.

2. Zaświadczenie lekarskie, które zawiera opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących (ważne 30 dni od daty wypełnienia przez lekarza),

3. Oryginały lub uwierzytelnione kopie dokumentacji medycznej, tj. potwierdzone za zgodność z oryginałem przez organ lub podmiot, który dokumenty wytworzył, w tym m.in.:
 - kartoteki z poradni prowadzących,
 - dokumentację leczenia szpitalnego (np. karty wypisowe, karty informacyjne),
 - aktualne wyniki badań (np. opisu RTG, audiogramu, spirometrii),
 - opinię psychologiczną z 2 ostatnich lat z uwzględnieniem stopnia upośledzenia i ilorazu inteligencji,
 - inną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu strony a mogącą mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności,
 - kserokopię orzeczenia wydanego przez: inny zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, ZUS, KIZ, KRUS, MON wydane przed 1997r. - jeżeli takie wnioskodawca posiada.
 - postanowienie sądu o ustanowieniu opiekuna, kuratora lub rodziny zastępczej (dotyczy osób ubezwłasnowolnionych, pozbawionych zdolności do czynności prawnych, wobec których ustanowiony został kurator lub opiekun prawny),
 - oświadczenie osoby zainteresowanej o celu i terminie pobytu na terenie objętym działaniem Zespołu – dotyczy osób nieposiadających stałego lub czasowego meldunku,

4. Osoby posiadające ważne orzeczenie, które z dniem 30 czerwca 2014 roku utraciły prawo do posługiwania się posiadaną kartą parkingową, a zamierzają dalej posługiwać się nową kartą parkingową do wniosku muszą dołączyć "Oświadczenie"
 
TERMIN
W przypadku kompletnego wniosku, nie później niż w ciągu miesiąca, natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych (np. przeprowadzenie konsultacji) nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.

SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Osobie zainteresowanej wydaniem orzeczenia wyznacza się termin posiedzenia. O tym, w jakim dniu i godzinie powinna się zgłosić zostaje powiadomiona na piśmie listem zwykłym, co najmniej na 7 dni przed dniem posiedzenia. Osobisty udział osoby zainteresowanej wydaniem orzeczenia na posiedzeniu jest obowiązkowy. Nieobecność na posiedzeniu, która nie zostanie usprawiedliwiona ważnymi przyczynami skutkuje pozostawieniem sprawy bez rozpatrzenia. Możliwe jest odstąpienie od konieczności osobistego udziału zainteresowanej strony w posiedzeniu tylko i wyłącznie w przypadku, gdy osoba z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby nie jest zdolna odbyć podróży do siedziby Zespołu - fakt ten musi być potwierdzony zaświadczeniem lekarskim. Jeżeli lekarz przewodniczący składu orzekającego uzna przedstawioną dokumentacje medyczną za wystarczającą do wydania oceny, wówczas sprawa może być rozpatrywana bez badania, na podstawie złożonej dokumentacji medycznej. Po rozpoznaniu sprawy w dniu posiedzenia Zespół w ciągu 14 dni dostarcza osobie zainteresowanej na piśmie decyzję Składu Orzekającego listem za potwierdzeniem odbioru.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZAŁATWIENIE SPRAWY
Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, ul. Harcerska 1,
Nr telefonu: (56) 677 24 12

TRYB ODWOŁAWCZY
Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności można wnieść w ciągu 14 dni od dnia odbioru orzeczenia do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Kujawsko-Pomorskim za pośrednictwem tutejszego Zespołu. Odwołanie składa się na piśmie w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, listownie.

UWAGI !
O określenie stopnia niepełnosprawności mogą się starać osoby, które ukończyły 16 rok życia. Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia oraz wszelkie informacje na temat trybu i zasad postępowania w zakresie orzekania o stopniu niepełnosprawności można uzyskać w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wniosek o ponowne wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia.
Zaświadczenie lekarskie dołączane do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności wydawane jest wnioskodawcy nieodpłatnie. Natomiast w przypadku konieczności uzupełnienia dokumentacji medycznej i wykonania w tym celu określonych badań, koszty tych badań nie są finansowane przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Ważne: Osoby ubiegające się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności mogą zostać skierowane na badania specjalistyczne do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w przypadku, gdy dokumentacja medyczna dołączona do wniosku jest np. wewnętrznie niespójna. W wojewódzkim zespole przeprowadza się badania pulmonologiczne, okulistyczne, elektromiograficzne, ultrasonograficzne i psychologiczne. Badania specjalistyczne mogą również zostać przeprowadzone w trakcie postępowania odwoławczego przed zespołem wojewódzkim. Odmowa przeprowadzenia badań specjalistycznych przez osobę zainteresowaną lub dziecko może skutkować pozostawieniem wniosku o wydanie orzeczenia lub odwołanie bez rozpoznania.

metryczka


Wytworzył: Sylwester Glaubert (8 maja 2018)
Opublikował: Dariusz Banach (8 maja 2018, 14:02:11)
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Chełmnie

Ostatnia zmiana: Dariusz Banach (9 maja 2023, 14:14:35)
Zmieniono: zmiana adresu Powiatowego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1120